NOWATORSKA INŻYNIERIA OPTYCZNA

Tag: UMK
Strona www: www.umk.pl
Dział: Bydgoszcz - Toruń

Badania naukowe zespołu dr. hab. Ireneusza Grulkowskiego z Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu zostały wyróżnione przez Amerykańskie Towarzystwo Optyczne (Optical Society of America).

Najnowsza publikacja pt. Swept source optical coherence tomography and tunable lens technology for comprehensive imaging and biometry of the whole eye w czasopiśmie Optica dotyczy budowy nowej generacji tomografów optycznych OCT, w których wykorzystuje się aktywne elementy, takie jak soczewki przestrajalne do poprawy ich funkcjonalności. Tomografia optyczna OCT, rozwijana w Instytucie Fizyki UMK, stanowi obecnie szeroko stosowaną metodę diagnostyczną w okulistyce.

Autorzy pracy przedstawili po raz pierwszy możliwość obrazowania zarówno przedniej, jak i tylnej części oka ludzkiego za pomocą tego samego urządzenia. To nowatorskie podejście pozwoliło również na pomiar odległości wewnątrzgałkowych w oku ludzkim. Procedura ta, zwana w okulistyce biometrią gałki ocznej, stosowana jest standardowo przed operacją zaćmy w celu określenia parametrów implantu soczewki. Zaprezentowane podejście jest pierwszym krokiem w kierunku rozwoju nowej generacji urządzeń okulistycznych, które będą charakteryzowały się szeroką funkcjonalnością.

Praca powstała we współpracy grupy dr. hab. Ireneusza Grulkowskiego z zespołem prof. Pablo Artala z Uniwersytetu w Murcji (Hiszpania), który jest światowym liderem w badaniach dotyczących optyki narządu wzroku. Badania były realizowane m.in. w ramach projektu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego w programie IUVENTUS PLUS.

Dr hab. Ireneusz Grulkowskiukończył fizykę biomedyczną na Uniwersytecie Gdańskim w 2003 roku. Stopień doktora uzyskał w 2007 roku na Uniwersytecie Gdańskim, a doktora habilitowanego w 2016 roku na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2008 roku rozpoczął prace w Zespole Fizyki Medycznej prof. dr. hab. Macieja Wojtkowskiego. W latach 2010-2012 odbył staż podoktorski w grupie prof. Jamesa G. Fujimoto w Massachusetts Institute of Technology dzięki stypendium KOLUMB Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Dr hab. Grulkowski otrzymał też stypendium dla wybitnych naukowców Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Realizował szereg projektów finansowanych przez Narodowe Centrum Nauki, Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego.

Dorobek naukowy dr. hab. I. Grulkowskiego obejmuje 66 publikacji, w tym 39 artykułów w czasopismach z tzw. listy filadelfijskiej oraz 4 rozdziały w książkach. Dr hab. Grulkowski wygłosił ponad 100 prezentacji na konferencjach w Polsce i za granicą, w tym 11 zaproszonych.

Zainteresowania naukowe Zespołu Biooptyki i Inżynierii Optycznej kierowanego przez dr. hab. I. Grulkowskiego obejmują wykorzystywanie zaawansowanych technik inżynierii optycznej w opracowaniu nowych metod obrazowania dedykowanych biologii i medycynie. Zespół współpracuje z wieloma ośrodkami w kraju i za granicą.


data ostatniej modyfikacji: 2018-01-23 11:54:09
Komentarze
 
Polityka Prywatności