CHEMICY Z SUKCESAMI

Tag: UMK
Dział: Bydgoszcz - Toruń

Prace magisterskie młodych naukowców z Wydziału Chemii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu: mgr. Mateusza Jakubowskiego oraz mgr Magdaleny Obieziurskiej zajęły I i II miejsce w ogólnopolskiej edycji Konkursu Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego (SITPChem) na najlepszą pracę dyplomową z obszaru chemii.

Praca magisterska mgr. Mateusza Jakubowskiego pt. Synteza, charakterystyka spektroskopowa i aktywność biologiczna nowych dikarboksylanowych kompleksów platyny(II) uplasowała się na I miejscu podium. Została przygotowana pod kierunkiem prodziekan Wydziału Chemii dr hab. Iwony Łakomskiej, prof. UMK z Katedry Chemii Analitycznej i Spektroskopii Stosowanej.

II miejsce przypadło w udziale mgr Magdalenie Obieziurskiej, autorce pracy magisterskiej pt. Synteza arylowych pochodnych ebselenu i diselenidów. Praca została przygotowana pod kierunkiem prodziekana Wydziału Chemii dr. hab. Jacka Ścianowskiego, prof. UMK, kierownika Katedry Chemii Organicznej UMK.

Oboje zostali docenieni za "rzetelną pracę, pomysłowość ujęcia tematu, dojrzałość opracowania zagadnienia oraz jego utylitarność". Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 17 stycznia 2018 roku w Domu Technika NOT w Gliwicach.

Organizatorem konkursu na najlepszą pracę dyplomową z obszaru chemii dla absolwentów wyższych uczelni jest Zarząd Główny Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego. Rywalizacja została podzielona na dwa etapy: pierwszy odbywa się na poziomie oddziałów SITPChem, drugi - na poziomie ogólnopolskim. W konkursie preferowane są prace dotyczące chemii stosowanej. Laureatów wybiera komisja konkursowa, w której skład wchodzą specjaliści reprezentujący różne dyscypliny nauk chemicznych. Więcej.

Mgr Mateusz Jakubowskiod 2016 roku jest doktorantem na Wydziale Chemii UMK w Toruniu. Pracuje w Zespole Naukowym "Chemia Bionieorganiczna". Już w trakcie studiów w sposób szczególny interesował się chemią medyczną, gwarantującą interdyscyplinarne wykształcenie z pogranicza chemii, biochemii, medycyny i toksykologii. Zdobytą wiedzę i umiejętności z powodzeniem wykorzystał w trakcie przygotowywania pod kierunkiem dr hab. Iwony Łakomskiej, prof. UMK pracy magisterskiej pt: "Synteza, charakterystyka spektroskopowa i aktywność biologiczna nowych dikarboksylanowych kompleksów platyny(II)", wyróżnionej przez Oddział Toruńskiego Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego w konkursie na najlepszą pracę magisterską w roku 2016 roku.

Mgr M. Jakubowski uczestniczy w realizacji projektu pn. "Opracowanie nowego, innowacyjnego proleku onkologicznego" w ramach projektu pn. "KUBUS - Komercjalizacja Uniwersyteckich Badań i Usług". Jest on realizowany przez Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości UMK w programie MNiSW "Inkubator Innowacyjności Plus".

Mgr M. Jakubowski jest współautorem jednej publikacji naukowej, dwóch zgłoszeń patentowych (w tym jednego międzynarodowego) i współautorem licznych wystąpień konferencyjnych. Wielokrotnie otrzymywał stypendia naukowe i projakościowe dla najlepszych studentów i doktorantów UMK. Dwukrotnie został stypendystą Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności wspierającej młode pokolenie naukowców. Otrzymał również Youth Travel Fund przyznany przez Federation of European Biochemical Societies (FEBS) pokrywający koszty uczestnictwa w międzynarodowym kursie specjalistycznym pt. "Chemistry of metals in biological system".

W wolnych chwilach chętnie angażuje się w działalność popularyzującą naukę.

Mgr Magdalena Obieziurskajest absolwentką Wydziału Chemii UMK. Ukończyła kierunek chemia, specjalność: synteza organiczna. Od 1 października 2017 roku jest zatrudniona na stanowisku asystenta naukowo-dydaktycznego w Katedrze Chemii Organicznej UMK. W swojej pracy koncentruje się na tematach z zakresu związków selenoorganicznych.

Opiekunem Jej prac dyplomowych, zarówno licencjackiej, jak i magisterskiej, był dr hab. Jacek Ścianowski, prof. UMK. Za pracę magisterską "Synteza arylowych pochodnych ebselenu i diselenidów" otrzymała tytuł laureata w konkursie na najlepszą pracę magisterską, organizowanym przez Dziekana Wydziału Chemii UMK wraz ze Stowarzyszeniem Inżynierów i Techników Przemysłu Chemicznego w Toruniu.

W 2017 roku mgr Magdalena Obieziurska odbyła dwumiesięczny staż naukowy w ramach programu Erasmus+ w grupie badawczej prof. Claudio Santi na Wydziale Nauk Farmaceutycznych Uniwersytetu w Perugii we Włoszech.

Mgr Magdalena Obieziurska uczestniczyła w 7 konferencjach naukowych, zarówno o zasięgu ogólnopolskim, jak i międzynarodowym. Trzykrotnie otrzymała grant Wydziału Chemii UMK dla młodych naukowców oraz uczestników studiów doktoranckich.


data ostatniej modyfikacji: 2018-01-23 12:06:34
Komentarze
 
Polityka Prywatności