NAJLEPSI SPORTOWCY UMK

Tag: UMK
Dział: Bydgoszcz - Toruń

W Uniwersyteckim Centrum Sportowym Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu 20 czerwca 2018 r. odbyło się coroczne podsumowanie sportowego roku akademickiego 2017/2018. Sezonu udanego pod względem sportowym, zakończonego awansem w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski, klasyfikacji w typie uczelni oraz w klasyfikacji medalowej.

Prorektor UMK ds. studenckich i polityki kadrowej prof. dr hab. Andrzej Sokala nagrodził najlepszych reprezentantów UMK, medalistów Akademickich Mistrzostw Polski. Złożył również podziękowania tegorocznym absolwentom, którzy występowali w barwach Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Gratulacje spłynęły na ręce trenerów i opiekunów tegorocznych medalistów Akademickich Mistrzostw Polski.

W kończącym się roku akademickim UMK uplasował się na 28. miejscu w klasyfikacji generalnej Akademickich Mistrzostw Polski, a zdobyte 1115 punktów zapewniło 11. lokatę pośród uniwersytetów*. Akademicy zdobyli łącznie dziewięć medali: 3 złote, 4 srebrne i 2 brązowe krążki, co dało 16. lokatę w klasyfikacji medalowej i czwartą pośród uniwersytetów. Tegoroczne zmagania w AMP UMK zakończył niewątpliwym sukcesem, poprawiając swoją pozycję w klasyfikacji generalnej o 7 pozycji, jednocześnie trafiając do pierwszych 18% wszystkich sklasyfikowanych polskich uczelni. W klasyfikacji medalowej zanotowano awans z 21. na 16. miejsce.

Akademicy z UMK punktowali drużynowo zdobywając najwyższe laury zarówno w klasyfikacji generalnej, jak i w kategorii uniwersytetów. Najbardziej utytułowaną w tym sezonie jest sekcja ergometru wioślarskiego - podwójni drużynowi złoci medaliści. Brązowy medal AMP i złoto w kategorii uniwersytetów zdobyła sekcja wspinaczki sportowej. Najwyższy laur w kategorii uniwersytetów wywalczyli tenisiści stołowi. Czwarte miejsca w kategorii uniwersytetów zajęły sekcje: jazdy konnej, lekkiej atletyki w biegach przełajowych, wioślarska i karate WKF.

Najlepszą zawodniczką Akademickich Mistrzostw Polski bez wątpienia jest Katarzyna Ekwińska, która rozbiła bank z medalami podczas mistrzostw we wspinaczce sportowej. Studentka Wydziału Sztuk Pięknych UMK zdobyła aż pięć indywidualnych medali oraz dwa drużynowo. Reprezentantka UMK w Toruniu stawała na najwyższym stopniu podium w bulderingu i wspinaczce na trudność - klasyfikacja generalna i klasyfikacja uniwersytetów. Najniższym stopniu w kategorii uniwersytetów we wspinaczce na czas. Lekkoatleta Adrian Brzeziński wrócił z AMP z trzema medalami. Student Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UMK dwa złote krążki wywalczył w biegu na 200 m (klasyfikacja generalna i klasyfikacja uniwersytetów), a srebrny, uniwersytecki na 100 m. Nasz najbardziej utytułowany wioślarz - Mirosław Zientarski - podczas mistrzostw w ergometrze wioślarskim zajął drugie miejsce w klasyfikacji generalnej. Student Wydziału Politologii i Stosunków Międzynarodowych UMK uplasował się tym samym na 1. miejscu w kategorii uniwersytetów. Podobnym trofeum AMP może pochwalić się Tomasz Olszewski, zdobywca laurów w jeździectwie, kategoria skoki profi, na co dzień student Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarządzania UMK. Brązowe medale klasyfikacji generalnej AMP wywalczyli wioślarze: Patryk Przekopski - jedynka oraz Robert Fuchs - ergometr wioślarski. Akademicy odpowiednio w kategorii uniwersytetów zostali nagrodzeni złotym i srebrnym medalem. Wioślarze studiują na wydziałach: Politologii i Studiów Międzynarodowych (Patryk Przekopski) oraz Biologii i Ochrony Środowiska (Robert Fuchs). Srebro podczas Akademickich Mistrzostw Polski zdobyli przedstawiciele sportów walki: Anna Załęcza z Wydziału Nauk o Ziemi w judo oraz Nataniel Gębicki, student Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych, w karate WKF. Medale z najcenniejszego kruszcu w kategorii uniwersytetów wywalczyła drużyna tenisistów stołowych w składzie: Damian Węderlich, Kacper Makowski, Wojciech Gronowski - pierwszy z Wydziału Nauk Humanistycznych, pozostała dwójka z Wydziału Nauk Ekonomicznych i Zarzadzania. Historycznym sukcesem zakończyły się Integracyjne Mistrzostwa Polski AZS w Boccia, z których Grzegorz Kapelak - Wydział Matematyki i Informatyki UMK - wrócił ze statuetką za trzecie miejsce w klasyfikacji indywidualnej. Podobną rangę miał sukces studentki Wydziału Filologicznego UMK - Edyty Stark, która zajęła 2. miejsce w swojej kategorii wagowej w konkurencji trójboju siłowego. Listę medalistów zamyka Adam Lewandowski z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych UMK, zdobywca brązu na 100 m w typie uniwersytetów.

* W ramach AMP prowadzone są klasyfikacje generalna - wszystkich uczelni oraz klasyfikacje poszczególnych typów uczelni. UMK w Toruniu należy do typu uniwersytety. Podobnie prowadzone są punktacje indywidualne, gdzie zdobywa się medale w klasyfikacji generalnej i w typie uczelni. Zwycięzca zawodów jest najlepszym zawodnikiem w danym typie uczelni.

data ostatniej modyfikacji: 2018-06-21 09:50:28