FIZYKA WOKÓŁ NAS

Tag: UMK
Dział: Bydgoszcz - Toruń

„Fizyk(a) w samochodzie” będzie tematem pierwszej odsłony popularnonaukowego cyklu wykładów, na które Instytut Fizyki UMK zaprasza od 18 października.

Cykl zatytułowany „Fizyka wokół nas” adresowany jest do osób ciekawych świata, nowych technologii, fizycznych paradoksów, najnowszych badań oraz „starych” problemów fizycznych. Celem wykładów jest odczarowanie fizyki i przybliżenie jej odbiorcom, dlatego też język prelekcji będzie przystępny i zrozumiały.

- Mamy nadzieję, że wykłady zainteresują jak największą grupę odbiorców – mówią organizatorzy. - Szerokie uczestnictwo w takich wydarzeniach jest ważne szczególności dzisiaj, kiedy postawy i zachowania antynaukowe stają się bardzo powszechne w polskiej ( i nie tylko) przestrzeni publicznej a uproszczenia, półprawdy, opieranie się na niesprawdzonych teoriach czy całkowite ignorowanie dowodów i badań naukowych są zmorą naszych czasów.

Wykład inauguracyjny pt. „Fizyk(a) w samochodzie” 18 października wygłosi prof. dr hab. Wiesław Nowak, biofizyk z Instytutu Fizyki UMK. Wiele zasad mechaniki czy termodynamiki nauczanych już w szkole podstawowej jest powszechnie ignorowanych przez kierowców. Znajomość tych praw, a także znajomość prostej matematyki, może znacznie poprawić bezpieczeństwo podróży. Wiele zdobyczy najnowszej fizyki podnosi jakość jazdy samochodem - diody elektroluminescencyjne, nowoczesne akumulatory, a nawet komputery, itd. Rozwój techniki obliczeniowej, kamer i sensorów zapewne już niedługo wyeliminuje najsłabsze ogniowo pojazdu – kierowcę. Kto przyjdzie (lub przyjedzie) na wykład, dowie się, nad jakimi zagadkami pracują toruńscy fizycy. Jak zobrazować środek oka kierowcy bez interwencji chirurgicznej? Czy autonomiczne samochody przyszłości napędzane nowymi rodzajami baterii przywiozą nową rewolucję technologiczną? Po co mierzyć superprecyzyjnie czas?

Wszystkie wykłady odbywają się w Instytucie Fizyki UMK w Toruniu, ul. Grudziądzka 5/7 w sali 26. Początek zawsze o godz. 17:15.

Wstęp wolny.

Prof. dr hab. Wiesław Nowak jest biofizykiem pracującym w Instytucie Fizyki UMK. Ukończył IV LO w Toruniu oraz magisterskie studia indywidualne na kierunku chemia. Uzyskał doktorat z fizyki teoretycznej (1989), zaś habilitację (2000) z fizyki komputerowej. Odbył długoletnie staże naukowe w UIC (Chicago, USA), Ecole Polytechnique (Francja), Kyoto University (Japonia). Od 2009 jest profesorem, kieruje małym Zespołem Teoretycznej Biofizyki Molekularnej oraz dużym Zespołem Interdyscyplinarnej Fizyki i Informatyki Interdyscyplinarnego Centrum Nowoczesnych Technologii UMK. Jest współautorem blisko 100 publikacji naukowych, wypromował wielu magistrów i 9 doktorów. Jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Bioinformatycznego, od 18 lat, co roku, organizuje międzynarodowe warsztaty naukowe BioInformatics in Torun. Interesuje się (prawie) wszystkim, a najbardziej biomolekułami, ostatnio prowadzi projekt naukowy finansowany przez NCN poświęcony optogenetyce. Obecnie współpracuje z uczonymi z USA, Francji, Włoch, Szwajcarii i Japonii. Chętnie opiekuje się zdolną młodzieżą. Swój gabinet w ICNT nazwał prowokacyjnie: „Pracownia Wykorzystania Mózgu”. W nielicznych wolnych chwilach „śmiga” na nartach biegowych albo pływa w okoliczny


data ostatniej modyfikacji: 2018-10-16 09:28:28
Komentarze
 
Polityka Prywatności