NEWSY Bydgoszcz - Toruń

NUMIZMATYCZNE SUKCESY

Tag: UMK
Dział: Bydgoszcz - Toruń

Dwie monety zaprojektowane przez dr. Sebastiana Mikołajczaka z Zakładu Rzeźby Wydziału Sztuk Pięknych UMK zostały nagrodzone w międzynarodowych konkursach.

Moneta z wizerunkiem Mikołaja Kopernika, której autorem jest dr Sebastian Mikołajczak, zdobyła główną nagrodę i tytuł „Monety Roku 2018” w kategorii „Moneta klasyczna” w międzynarodowym konkursie „Coin Constellation – 2018”. Nagrodzony numizmat to srebrna moneta kolekcjonerska o nominale 10 zł, która wyemitowana została przez Narodowy Bank Polski 24 kwietnia 2017 roku. Moneta przedstawia wizerunek Mikołaja Kopernika oraz fragment oryginalnego rękopisu „Rozprawy o biciu monety”, znajdującego się w zbiorach Muzeum Narodowego w Krakowie. Fragment tego dzieła obecny jest również na awersie. Moneta zainaugurowała serię NBP „Wielcy polscy ekonomiści”.

W dwunastej edycji konkursu „Coin Constellation – 2018”, który odbył się w ramach międzynarodowej konferencji COINS-2018 w Moskwie, wzięło udział 41 uczestników z 26 państw. Do rywalizacji zgłoszono ponad 220 monet ocenianych w 9 kategoriach.

Laury zbiera również inna praca dr. Mikołajczaka - projekt srebrnej monety kolekcjonerskiej o nominale 15 euro, poświęconej 150. rocznicy urodzin Jaana Tõnissona zwyciężył w konkursie Centralnego Banku Estonii (Eesti Pank). Srebrna moneta kolekcjonerska przedstawia wizerunek estońskiego męża stanu, polityka i prawnika, dwukrotnego prezydenta i premiera Estonii, Jaana Tõnissona. Emisję monety zaplanowano na 4 grudnia.

Dr Sebastian Mikołajczak jest pracownikiem naukowo-dydaktycznym Wydziału Sztuk Pięknych UMK. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, medalierstwem i projektowaniem monet. Współpracuje z Mennicą Polską, projektuje monety kolekcjonerskie i obiegowe dla Narodowego Banku Polskiego oraz emitentów zagranicznych. Swoje prace prezentował na licznych wystawach indywidualnych, ogólnopolskich i zagranicznych. Jest laureatem nagród i wyróżnień w zakresie medalierstwa i sztuki monetarnej. Zaprojektowana przez dr. Sebastiana Mikołajczaka moneta upamiętniająca 100. rocznicę urodzin Jana Karskiego zdobyła tytuł najbardziej inspirującej monety świata w konkursie numizmatycznym Coin of the Year 2016. W 2017 r. srebrna moneta dr. Mikołajczaka, poświęcona twórczości Jonathana Swifta, zwyciężyła w prestiżowym konkursie Irlandzkiego Banku Centralnego. Prace dr. Mikołajczaka z obszaru sztuki monetarnej i medalierskiej znajdują się w polskich i zagranicznych zbiorach muzealnych.


data ostatniej modyfikacji: 2018-11-19 10:42:42
Komentarze

INFORMACJE, OGŁOSZENIA

Nauka języka za granicą
ATAS_220.gif

Przegląd uczelni w Polsce
przeglad_uczelni_boks_220.gif
WSSIP_220.jpg
Polskie uczelnie w obrazach
miniatura
miniatura
miniatura UTH 07
 
Polityka Prywatności