Studentka UMK wśród stypendystek L’ORÉAL

Tag: UMK
Dział: Bydgoszcz - Toruń

Beata Zjawin, studentka fizyki na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK, znalazła się wśród sześciu laureatek 19. edycji programu L’Oréal Polska "Dla kobiet i nauki".

W tym roku o stypendia ubiegała się rekordowa liczba 144 kandydatek z 39 instytucji naukowych. Laureatki zostały wyłonione na podstawie oceny ich dorobku naukowego, doświadczenia oraz możliwego praktycznego wykorzystania w przyszłości prowadzonych przez nie badań. Nagrody wręczono 10 października 2019 r. na Zamku Ujazdowskim w Warszawie podczas uroczystej gali programu.

Beata Zjawin otrzymała roczne stypendium w wysokości 20 tys. złotych jako jedyna studentka w kategorii magistranckiej (pozostałe pięć stypendiów przyznano w kategoriach doktoranckiej i habilitanckiej).

Wszystkie laureatki, oprócz stypendiów L’Oréal otrzymały stypendia konferencyjne Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, dzięki którym będą mogły promować swoje osiągnięcia na międzynarodowych konferencjach naukowych.

Beata Zjawin – cztery lata temu rozpoczęła studia na Wydziale Astronomii i Informatyki Stosowanej UMK na kierunku astronomia. W tej dziedzinie uzyskała tytuł licencjacki. W tym czasie w Krajowym Laboratorium Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej (KL FAMO) dr Piotr Wcisło i prof. Michał Zawada z zespołem rozpoczynali pracę nad poszukiwaniem ciemnej materii przy pomocy optycznych zegarów atomowych. To połączenie astronomii z fundamentalną fizyką bardzo ją zainteresowało i w rezultacie dało pole do rozwoju jej zamiłowań naukowych. Obecnie jest związana z grupą prof. Zawady, pracuje w grupie CASTLE (Cold Atomic Space-Time Laboratory). Uzdolniona badaczka jest laureatką wielu wyróżnień i stypendiów, m.in. stypendium Ministerstwa Edukacji dla Najlepszych Studentów w Polsce, stypendium Prezydenta Miasta Torunia dla Najlepszych Studentów UMK, stypendium dla Najlepszych Studentów UMK, a także prestiżowego międzynarodowego stypendium SPIE Optics and Photonics Education Scholarship. W ostatnim czasie Beata Zjawin uczestniczyła także w międzynarodowym projekcie badawczym „Eclipse de Sol Chile 2019”, gdzie miała okazję zwiedzić teleskopy VLT, znajdujące się w Obserwatorium Paranal w Chile.


data ostatniej modyfikacji: 2019-10-16 10:20:11
Komentarze
 
Polityka Prywatności